Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (456 entries)

en: Remove
fr: Retirer

en: Languages already defined
fr: Langues déjà définies

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
fr: %s : rester à cette étape

en: Select a language to be added
fr: Sélectionner une langue à ajouter

en: Skip setup
fr: Passer la configuration

en: Run the Setup Wizard
fr: Lancer l’assistant de configuration

en: You are using plugins which require a license key.
fr: Vous utilisez des extensions qui nécessitent une clé de licence.

en: Not right now
fr: Pas maintenant

en: Continue
fr: Continuer

en: Help
fr: Aide

en: Allow Polylang translate media
fr: Autoriser Polylang à traduire les médias

en: Return to the Dashboard
fr: Revenir au tableau de bord

en: Buy now
fr: Acheter maintenant

en: View pages
fr: Voir les pages

en: Next step
fr: Étape suivante

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
fr: Si vous ajoutez une nouvelle langue, n’oubliez pas de traduire votre page d’accueil.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
fr: Sa langue est : %s.

en: Ready!
fr: Prêt !

en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Remove this language
fr: Retirer cette langue

en: Ignore
fr: Ignorer

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Licenses
fr: Licences

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
fr: Vous devez activer la traduction des médias si vous voulez traduire le titre, le texte alternatif, la légende ou la description. Sinon vous pouvez la désactiver en toute sécurité.

en: Upgrade to Polylang Pro
fr: Mise à niveau vers Polylang Pro

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
fr: Pour préparer votre site web, il vous reste deux étapes à effectuer manuellement : ajouter des menus dans chaque langue, et ajouter un sélecteur de langue pour permettre à vos visiteurs de sélectionner leur langue préférée.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
fr: Vous avez sélectionné une langue, cependant, pour pouvoir continuer, vous devez l’ajouter.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
fr: Quand vous voulez insérer un média dans un article, uniquement le média dans la langue de l’article actuel seront affichés.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
fr: Quand vous traduisez un média, le fichier n’est pas dupliqué sur votre disque, toutefois vous verrez une entrée par langue dans la bibliothèque de médias.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
fr: Polylang vous permet de traduire les textes joints à votre média tels que le titre, le texte alternatif, la légende ou la description.

en: There is an error with a license key.
fr: Il y a une erreur avec une clé de licence.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
fr[0]: Veuillez saisir votre clé de licence :
fr[1]: Veuillez saisir vos clés de licence :

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
fr: %s &rsaquo; Configurer

en: One language is well defined and assigned to your home page.
fr: Une langue est bien définie et assignée à votre page d’accueil.

en: We are going to prepare this page in
fr: Nous allons préparer cette page en

en: Your static homepage is already translated in
fr: Votre page d’accueil statique est déjà traduite en

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
fr: Après la création de la page, à vous de déposer le contenu traduit dans chaque page liée à chaque langue.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
fr: Pour que votre site fonctionne correctement, cette page doit être traduite dans toutes les langues disponibles.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
fr: Vous avez défini cette page comme votre page d’accueil statique : %s.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
fr: Vous êtes presque prêt à traduire vos contenus !

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
fr: Bienvenue dans %s

en: Choose the language to be assigned
fr: Choisissez la langue à assigner

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
fr: La langue sélectionnée ci-dessous sera appliquée à tous vos contenus sans langue.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
fr: Pour que votre site fonctionne correctement, vous devez assigner une langue pour tous vos contenus.

en: Content without language
fr: Contenu sans langue

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
fr: %s : ne pas ajouter cette langue et passer à l’étape suivante

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
fr: %s : ajouter cette langue et passer à l’étape suivante

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
fr: Voulez-vous ajouter cette langue avant de passer à l’étape suivante ?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
fr: Vous avez sélectionné %1$s %2$s mais vous ne l’avez pas ajouté à la liste avant de passer à l’étape suivante.

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
fr: Nous allons d’abord définir les langues que vous utiliserez sur votre site web.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
fr: Cet assistant vous aidera à configurer vos réglages Polylang et vous permettra de démarrer rapidement avec votre site web multilingue.

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
fr: Nous avons remarqué que vous utilisez Polylang avec WooCommerce. Pour assurer une meilleure compatibilité, nous vous recommandons d'utiliser %s qui comprend à la fois Polylang Pro et Polylang For WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
fr: Acheter Polylang Business Pack

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
fr: Merci d’avoir activé Polylang. Si vous souhaitez des fonctionnalités plus avancées - duplication, synchronisation, prise en charge de l’API REST, intégration avec d'autres extensions... - ou une aide supplémentaire fournie par notre support Premium, nous vous recommandons d’acheter Polylang Pro.

en: You're ready to translate the posts on your website.
fr: Vous êtes prêt à traduire les articles de votre site.

en: Translate some pages
fr: Traduisez quelques pages

en: Create menus
fr: Créer les menus

en: Read documentation
fr: Lire la documentation

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
fr: Vous pouvez désormais traduire vos contenus tels que les articles, les pages, les catégories et les étiquettes. Vous pouvez apprendre à utiliser Polylang en lisant la documentation.

en: You're ready to translate your contents!
fr: Vous êtes prêt à traduire vos contenus !

en: A language wasn't added.
fr: Une langue n’a pas été ajoutée.

en: You need to add at least one language.
fr: Vous devez ajouter au moins une langue.

en: You already added this language.
fr: Vous avez déjà ajouté cette langue.

en: You need to select a language to be added.
fr: Vous devez sélectionner une langue à ajouter.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de gérer les options de ce site.

en: Setup
fr: Configurer

en: Privacy Policy Page
fr: Page de politique de confidentialité

en: Your license key has been disabled.
fr: Votre clé de licence a été désactivée.

en: Header video
fr: En-tête vidéo

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
fr: %1$s s’est désactivé lui-même car vous utilisez une ancienne version de WordPress. Vous utilisez WordPress %2$s. %1$s nécessite au moins WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
fr: %1$s s’est désactivé lui-même car vous utilisez une ancienne version de PHP. Vous utilisez PHP %2$s. %1$s nécessite PHP %3$s.

en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

en: You are about to overwrite an existing translation. Are you sure you want to proceed?
fr: Vous êtes sur le point d’écraser une traduction existante. Confirmez-vous ?

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
fr: Certaines taxonomies ou métadonnées doivent être synchronisées avec des traductions existantes que vous n’avez pas l’autorisation de modifier.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
fr: Si vous tentez de les modifier malgré tout, vos modifications ne seront pas enregistrées.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
fr: Nous avons remarqué que vous utilisez Polylang avec WooCommerce. Pour assurer la compatibilité, nous vous recommandons d’utiliser %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
fr: Nous avons remarqué que vous utilisez Polylang depuis un certain temps. Nous espérons que vous l’aimez ! Nous serions ravis si vous pouviez %1$snous donner une note de 5 étoiles%2$s.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
fr: Vous devez traduire votre page d’accueil en %s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
fr: Veuillez d’abord mettre à niveau vers %1$s avant de mettre à niveau vers %2$s.

en: Polylang's WPML compatibility mode
fr: Mode de compatibilité de Polylang avec WPML

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s.
fr: Votre clé de licence expire bientôt ! Elle expire le %1$s. %2$sRenouvelez votre clé de licence aujourd’hui !%3$s.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
fr: Pour activer cette fonctionnalité, vous avez besoin de Polylang Pro.

en: If you're on a tight budget, looking for near-instant results, and are okay with less-than-perfect quality, machine translation is an excellent option.
fr: La machine de traduction est une excellente option si vous avez un budget serré, êtes à la recherche de résultats quasi immédiats et ok avec une qualité un peu moins que parfaite.

en: Do you need professional translations for your site?
fr: Avez-vous besoin de professionnels pour traduire votre site ?

en: When you activate your account, Lingotek will be able to get an accurate count of the number of words in your site. Then tell them which languages you wish to have them translated into.
fr: Activez votre compte pour que Lingotek obtienne le nombre exact de mots sur votre site ainsi que les langues dans lesquelles vous souhaitez traduire.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
fr: Ignorer cette notification.

en: User
fr: Utilisateur

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
fr: Description de l’utilisateur - %s

en: Translated user descriptions
fr: Descriptions d’utilisateur traduites

en: Error
fr: Erreur

en: License keys
fr: Clés de licence

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
fr: Votre clé de licence expire le %s.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
fr: Votre clé de licence a expiré le %1$s. Veuillez %2$sla renouveler%3$s.

note: translators: %1$s plugin name, %3$s plugin version, %2$s is link start tag, %4$s is link end tag.
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sAfficher les détails%4$s de la version %3$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
fr: Votre clé de licence à atteint sa limite d’activation. %1$sVoir les différentes possibilités de mise à niveau%2$s maintenant.

en: Upgrade now.
fr: Mettre à niveau maintenant.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
fr: Gérer les licences de Polylang Pro et des modules.

note: translators: %1$s plugin name, %3$s plugin version, %2$s and %5$s are link start tags, %4$s and %6$s are link end tags.
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sAfficher les détails%4$s de la version %3$s ou %5$smettre à jour maintenant%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour installer les mises à jour de l’extension.

en: Share slugs
fr: Partage des slugs

en: Allows to share the same url slug across languages for posts and terms.
fr: Permet de partager le même slug d’URL entre les langues pour les articles et termes.

en: Translate slugs
fr: Traduction des slugs

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in urls.
fr: Permet de traduire les slugs dans les URL des types de publication personnalisés et des taxonomies.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
fr: Licence non valide. Veuillez %1$svous rendre sur la page de votre compte%2$s et la vérifier.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
fr: Votre licence pour %1$s n’est pas activée pour cette URL. Veuillez %2$svous rendre sur la page de votre compte%3$s pour gérer les URL de votre clé de licence.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
fr: Ce n’est pas une clé de licence pour %s.

en: The license key never expires.
fr: La clé de licence n’expire jamais.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
fr: Le support et des fonctionnalités supplémentaires sont disponibles pour les utilisateurs de %1$sPolylang Pro%2$s.

note: translators: Post calendar label. 1: Date
en: Posts published on %s
fr: Articles publiés le %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fr: j F Y

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
fr: Filtrer par groupe

en: Choose a flag for the language.
fr: Choisir un drapeau pour la langue.

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
fr: Sélectionner une %s

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Cancel
fr: Annuler

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
fr: Il y a des articles, pages, catégories ou étiquettes sans jeu de langue.

en: You can set them all to the default language.
fr: Vous pouvez leur attribuer la langue par défaut.

en: Edit this language
fr: Modifier cette langue

en: Select as default language
fr: Sélectionner comme langue par défaut

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
fr: Choisir %s comme langue par défaut

en: Delete this language and all its associated data
fr: Supprimer cette langue et toutes les données qui lui sont associées

note: translators: %s is an url
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
fr: Polylang n’a pas pu accéder à l’URL %s. Veuillez vérifier que cette URL est valide.

en: Decide how your URLs will look like.
fr: Choisissez l’apparence de vos adresses web.

note: translators: %s is a native language name
en: Please enter a valid URL for %s.
fr: Veuillez saisir une URL valide pour %s.

en: Activate this module
fr: Activer ce module

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Zambia
fr: Zambie

en: Configure this module
fr: Configurer ce module

en: Deactivate this module
fr: Désactiver ce module

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les types de publication personnalisés et les taxonomies.

en: Custom post types and Taxonomies
fr: Types de publication personnalisés et taxonomies

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Yemen
fr: Yémen

en: Wales
fr: Pays de Galles

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Western Samoa
fr: Samoa-Occidental

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent et les Grenadines

en: Veneto
fr: Vénétie

en: United States Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United States
fr: États-Unis

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tokelau
fr: Tokélaou

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Chad
fr: Tchad

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques françaises

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Syria
fr: Syrie

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Suriname
fr: Surinam

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: São Tomé and Príncipe
fr: São Tomé-et-Principe

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Somalia
fr: Somalie

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Singapore
fr: Singapour

en: Sweden
fr: Suède

en: Scotland
fr: Écosse

en: Sudan
fr: Soudan

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Russia
fr: Russie

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Quebec
fr: Québec

en: Romania
fr: Roumanie

en: Serbia
fr: Serbie

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Poland
fr: Pologne

en: Peru
fr: Pérou

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Occitania
fr: Occitanie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Norway
fr: Norvège

en: Nepal
fr: Népal

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: Namibia
fr: Namibie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Mexico
fr: Mexique

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Malta
fr: Malte

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Morocco
fr: Maroc

en: Libya
fr: Libye

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lithuania
fr: Lithuanie

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Nevis

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Comoros
fr: Comores

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Japan
fr: Japon

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Italy
fr: Italie

en: Iraq
fr: Irak

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Israel
fr: Israël

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l’océan Indien

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Haiti
fr: Haïti

en: Republic of Ireland
fr: République d’Irlande

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Croatia
fr: Croatie

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et Îles Sandwich du Sud

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Greece
fr: Grèce

en: Gambia
fr: Gambie

en: Guinea
fr: Guinée

en: Greenland
fr: Groenland

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Galicia
fr: Galice

en: United Kingdom
fr: Royaume Uni

en: Grenada
fr: Grenade

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Finland
fr: Finlande

en: Fiji
fr: Fidji

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: England
fr: Angleterre

en: Spain
fr: Espagne

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Egypt
fr: Égypte

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Algeria
fr: Algérie

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Dominica
fr: Dominique

en: Denmark
fr: Danemark

en: Germany
fr: Allemagne

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: China
fr: Chine

en: Colombia
fr: Colombie

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Chile
fr: Chili

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Democratic Republic of the Congo
fr: République démocratique du Congo

en: Catalonia
fr: Catalogne

en: Cocos
fr: Îles Cocos

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Benin
fr: Bénin

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Belgium
fr: Belgique

en: Barbados
fr: Barbade

en: Basque Country
fr: Pays basque

en: Åland Islands
fr: Îles Åland

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Australia
fr: Australie

en: Arab league
fr: Ligue arabe

en: Austria
fr: Autriche

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Argentina
fr: Argentine

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: Albania
fr: Albanie

en: Armenia
fr: Arménie

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: Andorra
fr: Andorre

en: WPML compatibility
fr: Compatibilité avec WPML

en: Posts Page
fr: Page des articles

note: translators: accessibility text
en: Translation
fr: Traduction

en: Front Page
fr: Page d’accueil

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
fr: Modifier cet élément en %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
fr: Modifier cette traduction en %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
fr: Cet élément est en %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
fr: Ajouter une traduction en %s

en: Add to Menu
fr: Ajouter au menu

en: The flag does not exist
fr: Le drapeau n’existe pas

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
fr: Permet une utilisation multilingue de WordPress

en: Activate
fr: Activer

en: Activated
fr: Activé

en: Translation Management System
fr: Système de gestion de traduction

en: Professionally translate my site
fr: Traduire professionnellement mon site

en: Automatically translate my site
fr: Traduire automatiquement mon site

en: Request Translation
fr: Demande de traduction

en: Request Services
fr: Demande de services

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek, a professional translation management system!
fr: Polylang est maintenant entièrement compatible avec Lingotek, un système professionnel de gestion de traduction.

en: Access an online translator workbench.
fr: Accédez à notre workbench de traducteurs en ligne.

en: Start the process of getting a professional translation bid.
fr: Démarrer le processus pour obtenir une offre de traduction professionnelle.

en: Have linguists compare side-by-side versions of original and translated text.
fr: Faites comparer les versions originale et traduite du texte par des linguistes.

en: Save and re-use previously translated material (leverage translation memory (TM)).
fr: Sauvez et réutilisez des traductions faites précédemment (mémoire de traduction).

en: Do you need someone to run your localization project?
fr: Avez-vous besoin de quelqu’un pour gérer votre projet de localisation ?

en: Do you need help translating your site?
fr: Avez-vous besoin d’aide pour faire traduire votre site ?

en: Access free machine translation for your site for up to 100,000 characters.
fr: Accéder gratuitement à la machine de traduction automatique pour votre site jusqu’à 100 000 caractères.

en: Do you need help creating glossaries and terminologies?
fr: Avez-vous besoin d’aide pour créer des glossaires et des terminologies ?

en: Need extra services?
fr: Besoin de services supplémentaires ?

en: Once activated, click on the "request translation bid" and a certified translation project manager will contact you for a no-obligations translation bid.
fr: Une fois votre compte activé, cliquez sur « Demande de traduction » et un chef de projet certifié vous contactera pour vous faire une offre de traduction sans obligation d’achat.

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek!
fr: Polylang est maintenant entièrement compatible avec Lingotek !

en: Do you need to connect to a professional translation management system?
fr: Vous avez besoin d’être connecté avec un système de gestion professionnel de traduction ?

en: Start the process of getting extra services.
fr: Démarrer le processus pour obtenir des services supplémentaires.

en: Do you need customized workflows?
fr: Avez-vous besoin de workflows personnalisés ?

en: Do you have existing Translation Memories you would like to use?
fr: Avez-vous déjà des Mémoires de Traduction que vous aimeriez réutiliser ?

en: Learn more...
fr: En savoir plus…

en: Languages
fr: Langues

en: Displays language names
fr: Afficher le nom des langues

en: Displays flags
fr: Afficher les drapeaux

en: Filters content by language
fr: Filtrer le contenu par langue

en: Show all languages
fr: Afficher toutes les langues

en: Language
fr: Langue

en: Translations
fr: Traductions

en: Sets the language
fr: Définit la langue

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: Settings
fr: Réglages

en: Upgrading language files&#8230;
fr: Mise à jour des fichiers de langues&#8230;

en: About Polylang
fr: À propos de Polylang

en: Strings translations
fr: Traductions des chaînes

en: The language code must be unique
fr: Le code de la langue doit être unique

en: The language must have a name
fr: La langue doit avoir un nom

en: Widget title
fr: Titre du widget

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Comment status
fr: Autorisation des commentaires

en: Ping status
fr: Autorisation des pings

en: Published date
fr: Date de publication

en: Page template
fr: Modèle de page

en: Page order
fr: Ordre des pages

en: Edit language
fr: Modifier la langue

en: Add new language
fr: Ajouter une nouvelle langue

en: Choose a language
fr: Choisir une langue

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
fr: Choisissez une langue dans la liste ou modifiez-la directement ci-dessous.

en: Full name
fr: Nom

en: Locale
fr: Code local

en: Language code
fr: Code de la langue

en: left to right
fr: de gauche à droite

en: right to left
fr: de droite à gauche

en: Order
fr: Ordre

en: Language switcher
fr: Liste des langues

note: translators: accessibility text
en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Detect browser language
fr: Détecter la langue du navigateur

en: Media
fr: Médias

en: Activate languages and translations for media
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les médias.

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Flag
fr: Drapeau

en: Posts
fr: Articles

en: Name
fr: Nom

en: String
fr: Chaîne

en: Displays a language switcher
fr: Afficher la liste des langues

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
fr: Polylang a été désactivé parce que vous avez fait une mise à jour depuis une version trop ancienne.

en: Group
fr: Groupe

en: View all groups
fr: Voir tous les groupes

en: The language is set from content
fr: La langue est déterminée par le contenu

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
fr: La langue est déterminée par le nom du répertoire dans les permaliens

en: Remove /language/ in pretty permalinks
fr: Supprimer /language/ dans les permaliens

en: Keep /language/ in pretty permalinks
fr: Conserver /language/ dans les permaliens

en: Language added.
fr: Langue ajoutée.

en: Language deleted.
fr: Langue supprimée.

en: Language updated.
fr: Langue mise à jour.

en: Translations updated.
fr: Traductions mises à jour.

en: Widget text
fr: Widget texte

en: Close
fr: Fermer

en: None
fr: Aucun

en: Search
fr: Rechercher

en: Update
fr: Mise à jour

en: &mdash; No Change &mdash;
fr: &mdash; Aucun changement &mdash;

en: (no parent)
fr: (pas de parent)

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Tagline
fr: Slogan

en: Date Format
fr: Format de date

en: Filter
fr: Filtre

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Activate Lingotek
fr: Activer Lingotek

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: The front page url contains the language code instead of the page name or page id
fr: L’URL de la page d’accueil contient le code de la langue au lieu du nom ou de l’ID de la page

en: Impossible to add the language.
fr: Impossible d’ajouter la langue.

en: Forces link to front page
fr: Forcer le lien vers la page d’accueil

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
fr: Exemple : %1$s au lieu de %2$s

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
fr: Utilisez cette option pour retirer les chaînes inutiles dans la base de données, par exemple après avoir désinstallé une extension.

en: The widget is displayed for:
fr: Le widget est affiché pour :

en: Enter a valid WordPress locale
fr: Saisissez un code local WordPress valide

en: The language code contains invalid characters
fr: Le code de la langue contient des caractères non valides

en: The chosen static front page must be translated in all languages.
fr: La page d’accueil statique choisie doit être traduite dans toutes les langues.

en: Time Format
fr: Format d’heure

en: Displays as a dropdown
fr: Afficher en liste déroulante

en: Hides the current language
fr: Masquer la langue courante

en: Hides languages with no translation
fr: Masquer les langues sans traduction

en: Title:
fr: Titre :

en: You’ve just upgraded to the latest version of Polylang! Would you like to automatically translate your website for free?
fr: Vous venez juste de mettre à jour Polylang dans sa dernière version ! Voulez-vous traduire automatiquement et gratuitement votre site ?

en: Click on Activate Lingotek to start translating.
fr: Cliquez sur « Activer Lingotek » pour lancer la traduction.

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
fr: Importer des <strong>articles, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes</strong> depuis un fichier d’exportation de WordPress.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
fr: Les options de synchronisation permettent de maintenir les mêmes valeurs de métacontenus entre les traductions d’un article ou d’une page (ou de les traduire dans le cas de taxonomies et de page parente).

en: Sticky posts
fr: Articles épinglés

en: Page parent
fr: Page parente

en: Featured image
fr: Image mise en avant

en: Custom post types
fr: Types de publication personnalisés

en: Activate languages and translations for custom post types.
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les types de publication.

en: Custom taxonomies
fr: Taxonomies personnalisées

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les taxonomies.

en: URL modifications
fr: Modifications des URL

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
fr: Les URL des articles, pages, catégories et étiquettes ne seront pas modifiées.

en: The language is set from the code in the URL
fr: La langue est déterminée par le code dans l’URL

en: Example:
fr: Exemple :

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
fr: La langue est déterminée par le nom du sous-domaine dans les permaliens

en: The language is set from different domains
fr: La langue est déterminée par les noms de domaines différents

en: Hide URL language information for default language
fr: Cacher l’information de langue dans l’URL de la langue par défaut

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
fr: La langue a été créée, mais le fichier de langue de WordPress n’a pas été téléchargé. Veuillez l’installer manuellement.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
fr: Confirmez-vous la suppression définitive de cette langue ?

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
fr: Polylang est fourni avec une %1$sdocumentation%2$s (en anglais). Elle inclut des informations sur comment paramétrer votre site multilingue et l’utiliser quotidiennement, une FAQ et une documentation pour les développeurs pour la compatibilité de leurs extensions et thèmes.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
fr: Le nom est utilisé un peu partout sur le site (par exemple : Français)

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
fr: Code local utilisé par WordPress pour la langue (par exemple : fr_FR). Vous aurez besoin d’installer les fichiers .mo correspondants.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
fr: Code de la langue, de préférence code ISO 639-1 à 2 lettres (par exemple : fr)

en: Text direction
fr: Sens d’écriture

en: Choose the text direction for the language
fr: Choisir le sens d’écriture pour la langue

en: Position of the language in the language switcher
fr: Position de la langue dans la liste des langues

en: Clean strings translation database
fr: Nettoyer les chaînes de traduction de la base de données

en: Search translations
fr: Chercher des traductions

en: When the front page is visited, set the language according to the browser preference
fr: Lorsque la page d’accueil est visitée, le visiteur est redirigé en fonction des préférences de langue de son navigateur.

en: Post format
fr: Format
